Wszyscy doskonale znamy herb Rzeszowa. Jego znakiem rozpoznawczym jest krzyż kawalerski, nie zaś maltański, jak niektórzy sądzą, a jego pochodzenie wywodzi się z używanej w okresie staropolskim pieczęci. W literaturze datuje się te pieczęcie na XVI-XVIII w., ponieważ właśnie wtedy były w użytku. Z racji tej, że nie zachowały się żadne barwne przedstawienia herbu, nie mamy pewności czy krzyż kawalerski był srebrny, a także czy tarcza był czerwona.

Nie jest pewne jaka jest geneza rzeszowskiego herbu. Istnieje hipoteza jakoby podstawowy element herbu miejskiego, a więc krzyż kawalerski, był z kolei elementem herbu jednego ze współwłaścicieli miasta w XV w., Piotra Kmity zwanego "Lunakiem". Ten legitymował się herbem Szreniawa. Na szkarłatnej tarczy, oprócz wstęgi (szreniawy), widniał u szczytu krzyż kawalerski barwy złotej (żółtej). Być może herb Rzeszowa powinniśmy datować na XV w.

Inna hipoteza powiada, że krzyż kawalerski w przyszłym herbie Rzeszowa pojawił się z przyczyn religijnych, czysto neutralnych. Co istotne, nie był związany z żadną rodziną. Motyw ten pojawił się pierwotnie na pieczęci i pozostawał w niezmienionej formie w czasach rządów Ligęzy, a później Lubomirskich.

Aktualny herb Rzeszowa został ustanowiony uchwałą Rady Miasta Rzeszowa z dnia 30 VIII 1990 r. Czy wiecie jak czytamy poprawnie aktualny herb Rzeszowa?

„Srebrny (biały) krzyż kawalerski jako godło na tle błękitnej tarczy”

Kalendarz

MAJ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu