Ścieżka zwiedzania przeznaczona jest dla osób, które cenią sobie tradycyjny sposób zwiedzania. Scenariusz tego wariantu w większym stopniu wyczerpuje wiedzę historyczną oraz kładzie nacisk na opowieść o samych piwnicach. Stanowiska multmedialne wykorzytanę są do przedstawienia historii i dziedzictwa Rzeszowa.

Opowieść rozpoczyna się od przedstawienia pochodzenia nazwy miasta, prezentacji ustaleń badań archeologicznych, legend i opowieści o ludach żyjących na tych terenach w pradziejach. Następnie zwiedzający dowiedzą się, jak kształtowała się polityka Kazimierza Wielkiego – zatargach i sojuszach z sąsiadami w XIV wieku (relacje z Litwinami, Rusią Halicką, Węgrami), czyli okresu gdy Rzeszów otrzymał prawa miejskie. Przedstawiona zostanie postać Jana Pakosławica, jego legendarne misje do Złotej Ordy, na Litwę i do Awinionu. Nastąpi wyprawa w głąb historii i dziedzictwa naszego miasta, obejmująca opowieści o właścicielach Rzeszowa, sprzedaży ośrodka miejskiego przez Lubomirskich w połowie XIX wieku, dziejach rzeszowskiego zamku, odpieraniu ataków najeźdźców, którymi przez wieki byli Tatarzy, oraz charakterystycznych dla tych rejonów wojen prywatnych np. wojny o jarmarki między Mikołajem Spytkiem Ligęzą a Stanisławem „Diabłem” Stadnickim, konfederacji barskiej i dokonaniach „zamiejscowych”, takich jak udział Lubomirskiego w Odsieczy Wiedeńskiej. Zaprezentowana zostanie militarna historia Rzeszowa. Zwiedzający poznają topograficzne walory obronne grodu założonego nad Wisłokiem oraz późniejsze fortyfikacje miejskie, a także wybitne postaci wojskowe, które odegrały ważne role w rozmiatych konfiktach zbrojnych (m.in. Hieronim Augustyn Lubomirski, Leopold Lis-Kula, Władysław Sikorski, Stanisław Maczek).

Na trasie zostaną przedstawione charakterystyczne motywy głównych religii obecnych w mieście: chrześcijaństwa, prawosławia i judaizmu oraz poznają wiele legend i opowieści, najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Odwiedzą charakterystyczne miejsca z tamtych czasów: sklep bławatny, karczmę oraz sklep kolonialny. Opuszczając jarmark zwiedzający natrafią na dwa doniosłe wydarzenia z połowy XIX wieku. Pierwszym z nich będzie wielki pożar Rzeszowa (1842), który spustoszył miasto i jednocześnie był przyczynkiem do odbudowy w myśl nowoczesnych zasad przeciwpożarowych. Żywioł ognia posłuży też jako pretekst do opowiedzenia o Ignacym Łukasiewiczu, którego wynalazki zrewolucjonizowały metody oświetlenia miast i domostw oraz dały podwaliny pod współczesny przemysł naftowy.

Zwiedzający trafią również na multimedialne wysypy omawiające okres dwudziestolecia międzywojennego czy wspólczesność m.in.: plany powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, powojenny przemysł Rzeszowa (lotnictwo, interaktywna replika silnika odrzutowego), kulturalne oraz spotowe osiągniecia osób związanych z miastem.

Czas zwiedzania: około 100 minut

BILETY
REGULAMIN ZWIEDZANIA


Fot. Grzegorz Bukała

Kalendarz

CZERWIEC 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Kontakt

Rzeszowskie Piwnice
ul. Rynek 26
35-064 Rzeszów

wt.-ndz.:
10:00 - 19:00

Napisz do nas

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu