Rzeszowskie Piwnice
ul. Rynek 26
35-064 Rzeszów
wt.-nd.:
10:00 - 19:00
To ścieżka zwiedzania przeznaczona dla osób, które cenią sobie tradycyjny sposób zwiedzania. Scenariusz tego wariantu w większym stopniu wyczerpuje wiedzę historyczną oraz kładzie nacisk na opowieść o samych piwnicach. Ten wariant zakłada wykorzystanie multimediów do przedstawienia historii i dziedzictwa Rzeszowa.
Opowieść rozpoczyna się od przedstawienia pochodzenia nazwy miasta, prezentacji ustaleń badań archeologicznych, legend i opowieści
o ludach żyjących na tych terenach w pradziejach. Następnie zwiedzający dowiedzą się, jak kształtowała się polityka Kazimierza Wielkiego – zatargach i sojuszach z sąsiadami w XIV wieku (relacje z Litwinami, Rusią Halicką, Węgrami), czyli okresu gdy Rzeszów otrzymał prawa miejskie. Przedstawiona zostanie postać Jana Pakosławica, jego misjach do Złotej Ordy, na Litwę i do Awinionu. Nastąpi wyprawa w głąb historii
i dziedzictwa naszego miasta, obejmująca kilkusetletnie władanie miastem przez ród Rzeszowskich i inne rody rządzące Rzeszowem do czasu sprzedaży miasta przez Lubomirskich w połowie XIX wieku. Miasto w znacznej mierze musiało odpierać ataki najeźdźców, którymi przez wieki byli Tatarzy, oraz charakterystycznych dla tych rejonów wojen prywatnych np. wojny o jarmarki między Mikołajem Spytkiem Ligęzą a Stanisławem „Diabłem” Stadnickim, konfederacji barskiej i dokonaniach „zamiejscowych”, takich jak udział Lubomirskiego w Odsieczy Wiedeńskiej. Zaprezentowana zostanie militarna historia Rzeszowa. Zwiedzający poznają topograficzne walory obronne grodu założonego nad Wisłokiem oraz późniejsze fortyfikacje miejskie. Poznają też historię zamku rzeszowskiego. Poznają osoby wybitnych Rzeszowian, którzy na przestrzeni wieków odegrali doniosłe role w rozmaitych konfliktach zbrojnych (m.in. Hieronim Augustyn Lubomirski, Władysław Sikorski, Stanisław Maczek).
Zwiedzający zrozumieją fenomen tolerancji mieszkańców, poznają charakterystyczne motywy głównych religii obecnych w mieście: chrześcijaństwa, prawosławia i judaizmu oraz poznają wiele legend i opowieści, najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Odwiedzą charakterystyczne miejsca z tamtych czasów: sklep bławatny, karczmę oraz sklep kolonialny. Opuszczając jarmark zwiedzający natrafią na dwa doniosłe wydarzenia z połowy XIX wieku. Pierwszym z nich będzie wielki pożar Rzeszowa (1842), który spustoszył miasto i jednocześnie był przyczynkiem do odbudowy w myśl nowoczesnych zasad przeciwpożarowych. Żywioł ognia posłuży też jako pretekst do opowiedzenia o Ignacym Łukasiewiczu, którego wynalazki zrewolucjonizowały metody oświetlenia miast i domostw oraz dały podwaliny pod współczesny przemysł naftowy.
Zwiedzający trafią również na wyspy multimedialne omawiające m.in.: plany powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, powojenny przemysł Rzeszowa (lotnictwo, interaktywna replika silnika odrzutowego), osiągnięcia kulturalne ludzi związanych z miastem, sportowe osiągnięcia.
Czas zwiedzania: około 100 minut
Rzeszowskie Piwnice
ul. Rynek 26
35-064 Rzeszów
wt.-nd.:
10:00 - 19:00