Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
#OkoNaMiasto - spacerowniki
Za nami już trzy edycje spacerów #OkoNaMiasto! Dodatkowym efektem naszych działań są interaktywne spacerowniki, które pozwalają samodzielnie odkrywać miasto. W tej edycji przygotowaliśmy dwa nowe przewodniki – „Nieistniejący Rzeszów” oraz „Resovia Mediaevalis: Spacer śladami Rzeszowa wieków średnich”.
Od samego początku, podejmując się organizacji miejskich spacerów, przyświecałą nam szersza idea, polegająca na poddawaniu Wam pomysłu na mile spędzony czas w mieście, w postaci, no właśnie, miejskich wędrówek tematycznych. Każdy ze spacerów miał być pretekstem do skłonienia Was na tego typu aktywność. Jednocześnie spacery miejskie w cyklu #OkoNaMiasto to realizacja przez Rzeszowskie Piwnice misji statutowej, a więc popularyzacji wiedzy o Rzeszowie, historii miasta, ludzi tu mieszkających, wydarzeń tu rozgrywających się i ciekawostek, w maksymalnie interdyscyplinarnym ujęciu. Te trzy interaktywne spacerowniki, które tutaj Wam oddajemy bezpłatnie, są pochodną 2. edycji spacerów miejskich Oko na miasto realizowanych od maja do października 2023 r. Więcej, spacery te odbyły się i cieszyły się niemałą popularnością. Był to więc dla nas asumpt, by właśnie te tematy spacerów wydać w formie spacerowników do ściągnięcia na telefony, bądź inne nośniki.
Pierwszy spacerownik pt. "Tamten Rzeszów Kotuli", który odbył się dnia 2 maja 2023 r., był zarazem inaugurującym tegoroczną edycję spacerów #OkoNaMiasto, nawiązywał do 40. rocznicy śmierci Franciszka Kotuli, przypadająca wiosną br., ale przede wszystkim do legendarnej książki "Tamten Rzeszów Kotuli". To właśnie ta publikacja była naszym przewodnikiem po Rzeszowie, a jednocześnie pretekstem do odwiedzin miejsc, które zna niemal każdy mieszkaniec naszego miasta, lecz okreszoną o gawędziarski styl narrcyjny Kotuli. Autorem spacerownika jest Jakub Pawłowski.
Drugi spacerownik pt. "Rzeszowska moderna", który jest pochodną dwóch spacerów z 20 lipca i 17 sierpnia 2023 r., miał trafiać do miłośników nie tyle stylu modernistycznego, w Rzeszowie mający wielu admiratorów, jak w ogóle do fanów architetury i historii Rzeszowa okres dwudziestolecia międzywojennego oraz zagadnienia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Takim też nurtem tematycznym podąża niniejszy spacerownik. Autorką spacerownika jest Karolina Chomiczewska.
Trzeci spacerownik pt. "10 miejsce - 10 zdjęć - niezliczone historie" jest odpryskiem realizowanej wędrówki ulicami Rzeszowa z dnia 4 lipca 2023 r. Z założenia ma to być dość szerokie przejście ulicami i zakamarkami miasta, a głównym motywem spaceru i spacerownika są miejsca, zdjęcia i towarzyszących jej szereg różnego rodzaju historii. Są to miejsca znane, często uczęszczane, lecz w spacerowniku okraszone o wybór archiwalnej fotografii lub ikonografii, która ma odbiorcy uzmysłowić jak miejsca te, a zatem i miasto, zmieniło się na przestrzeni wielu pokoleń. Autorem spacerownika jest Jakub Pawłowski.
Czwarty spacerownik "Resovia Mediaevalis. Spacer śladami Rzeszowa wieków średnich" jest pokłosiem spaceru, który odbył się dnia 11 maja 2024 r. był zarazem inaugurującym 3. edycję spacerów miejskich #OkoNaMiasto i wpisywał się w całoroczne świętowanie 670-lecia donacji i lokacji Rzeszowa dokonanej przez króla Kazimierza Wielkiego dla Jana Pakosławica, dziedzica Stróżysk. Spacer w temacie wieków średnich po Rzeszowie jest o tyle utrudniony, że jakkolwiek znamy miejsca pewnych obiektów z tej epoki, tak nie zachowały się one do naszych czasów lub zostały przez wieki przekształcone. Toteż niemniejszy spacer wymagał będzie pewnej dozy wyobraźni, którą wdrożyć będzie musiał w życie spacerujący. Spacer miejski #OkoNaMiasto odbył się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich oraz w ramach obchodów 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Autorem spacerownika jest Jakub Pawłowski.
Piąty spacerownik "Nieistniejący Rzeszów" jest pokłosiem spaceru, który odbył się dnia 24 września 2024 r. w ramach 3. edycji spacerów miejskich #OkoNaMiasto. Jest próbą wskazania dziesięciu wybranych obiektów w mieście Rzeszów, które w wyniku zawieruchy dziejowej, przestały istnieć w pejzażu miasta, albo zostały całkowicie przekształcone. Zapamiętane zostały jednak przez źródła pisane i ikonograficzne, a co najistotniejsze, przez zapis ustny, czyli wspomnienia mieszkańców miasta. To głównie w oparciu o te informacje sporządzony został niniejszy spacer miejski. Autorem spacerownika jest Jakub Pawłowski.
Spacerowniki do bezpłatnego ściągnięcia:
City walking map for free download in the English version:
*Oko na miasto Europejski Rzeszów - spacery dziejami miasta. Zadanie jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Rzeszowskie Piwnice
ul. Rynek 26
35-064 Rzeszów
wt.-ndz.:
10:00 - 19:00
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.