Multisensoryczna, angażująca ścieżka zwiedzania, w której zwiedzający z „biernych”  uczestników narracji stają się „aktywnymi” bohaterami snutej opowieści. Scenariusz tego wariantu wystawy obejmuje interaktywne stanowiska, na których na uczestników czekają specjalne zadania do wykonania. Zadania zostały zaprojektowane w ten sposób, by angażowały intelektualnie, manualnie oraz emocjonalnie. Goście Rzeszowskich Piwnic tworzą drużynę, której zadaniem jest odkrycie skarbu Rzeszowa. 

Niezwykła przygoda rozpoczyna się od podróży w zamierzchłe czasy. Tam czeka na zwiedzających tajemnica pobliskich mokradeł – biorąc udział w interaktywnej legendzie, będą starali się rozwikłać zagadkę nazwy Rzeszów. Gdy drużyna pozna etymologię nazwy miasta, wyruszy w podróż z Janem Pakosławicem. Ich zadaniem jest pomoc dyplomacie Kazimierza Wielkiego w niebezpiecznej misji do Złotej Ordy. Stawka jest niebagatelna – jeśli uda im się odnieść sukces, król nagrodzi Pakosławica darując mu Rzeszów i rozległe ziemie na własność. 

A to tylko początek niezwykłej wyprawy w głąb historii i dziedzictwa naszego miasta, obejmującej kilkusetletnie rządy rodzin szlacheckich, sprzedaż ośrodka miejskiego przez Lubomirskich w połowie XIX wieku, ataki najeźdzców, jarmarki. Zwiedzający zrozumieją fenomen tolerancji mieszkańców, poznają charakterystyczne motywy głównych religii obecnych w mieście: chrześcijaństwa, prawosławia i judaizmu oraz poznają wiele legend i opowieści, najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Odwiedzą charakterystyczne miejsca z tamtych czasów: sklep bławatny, karczmę oraz sklep kolonialny.

Opuszczając jarmark zwiedzający natrafią na dwa doniosłe wydarzenia z połowy XIX wieku. Pierwszym z nich będzie wielki pożar Rzeszowa (1842), który spustoszył miasto i jednocześnie był przyczynkiem do odbudowy w myśl nowoczesnych zasad przeciwpożarowych. Żywioł ognia posłuży też jako pretekst do opowiedzenia o Ignacym Łukasiewiczu, którego wynalazki zrewolucjonizowały metody oświetlenia miast i domostw oraz dały podwaliny pod współczesny przemysł naftowy.

Zwiedzający trafią również na multimedialne wysypy omawiające okres dwudziestolecia międzywojennego czy wspólczesność m.in.: plany powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, powojenny przemysł Rzeszowa (lotnictwo, interaktywna replika silnika odrzutowego), kulturalne oraz spotowe osiągniecia osób związanych z miastem.

Czas zwiedzania: około 100 minut

BILETY

REGULAMIN ZWIEDZANIA

Fot. Grzegorz Bukała
 

Kalendarz

LIPIEC 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Kontakt

Rzeszowskie Piwnice
ul. Rynek 26
35-064 Rzeszów

wt.-ndz.:
10:00 - 19:00

Napisz do nas

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu