Fotokolaże rzeszowskie

Fotokolaże rzeszowskie 

środa, 15 maja, w godz. 18:00 -  20:00, Rzeszowskie Piwnice 
bilety w cenie 15 zł dostępne online lub w kasie Rzeszowskich Piwnic 

KUP BILET 


Fotografie autorstwa znanych rzeszowskich fotografików takich jak Zdzisław Postępski, Jacek Fischer czy Jerzy Jawczak potraktujemy jako punkt wyjścia do działań twórczych. Podczas warsztatów zajrzymy do archiwum Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, aby poznać sylwetki fotografów, a ich twórczość poddamy własnej interpretacji i wykorzystamy do stworzenia analogowych fotokolaży.

Spotkanie będzie składało się z dwóch części – teoretycznej podczas, której zostanie zaprezentowana sylwetka fotografa Jacka Fischera  prowadzona przez pracownika GFMRZ oraz praktycznej - warsztat fotokolażu prowadzony przez artystkę Martę Ożóg. 

Jacek Fischer – urodził się 4 września 1914 roku w Samborze na Ukrainie, a w wieku 6 lat przeniósł się wraz z rodzicami do Przemyśla, gdzie spędził dzieciństwo. Przygodę z fotografią zaczął podczas studiów na Wydziale Ogólnym Politechniki Lwowskiej, gdzie uczęszczał na wykłady z fotografii prowadzone przez H. Mikolascha. Po latach i przeprowadzce do Rzeszowa, fotografia artystyczna stała się jego źródłem utrzymania. Był fotografem w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL – Rzeszów”, gdzie jego zdjęcia były zamieszczane w „Wiadomościach Fabrycznych”. Otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Szkolnictwa oraz III Nagrodę w konkursie „Stare i nowe oblicze ziemi rzeszowskiej”. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Przez dwie kadencje pełnił funkcję Prezesa Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego, które kilka lat wcześniej reaktywował wraz z innymi fotografami. Zmarł 12 stycznia 1977 roku w Rzeszowie.

Marta Ożóg - Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego kierunek malarstwo w pracowni Antoniego Nikla, Marka Olszyńskiego oraz Marka Pokrywki. Ukończyła wydział scenografii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i zagranicą oraz wielu plenerów twórczych. W latach 2011-2013 prezes Koła Artystycznego Razem działającego przy Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wielokrotnie brała udział w projektach w ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej oraz Europejskim Stadionie Kultury w Rzeszowie , gdzie była również koordynatorem pracy twórczej. Prywatnie zajmuje się malarstwem , instalacją artystyczna , kostiumem, scenografią. Pracuje w Teatrze Maska jako kierownik pracowni plastycznej.

Grafika: zdjęcia Zdzisława Postępskiego i Jacka Fischera z archiwum Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa
Autor: Jakub Kowalski 

Kalendarz

CZERWIEC 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu