DZIEŁA UTRACONE l projekcja filmów

"Diana", "Autoportret", czyli projekcja filmów z cyklu "Dzieła utracone"

wtorek, 14 maja, godz. 19:00, kino Rzeszowskich Piwnic
wstęp bezpłatny (ilość miejsc ograniczona, wymagana rezerwacja miejsc poprzez pobranie wejściówki)

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI 

 

Podczas seansu będą zaprezentowane filmy w reżyserii Agnieszki Trzos „Diana” oraz „Autoportret”

"Diana" 


Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2022
Czas trwania: 20 minut

Film przedstawia historię rzeźby "Diana" autorstwa Jeana A. Houdona, która obecnie znajduje się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. W retrospekcji widzimy moment, gdy Stanisław August prezentuje swojemu dworowi popiersie Diany jako nowy nabytek do swojej bogatej kolekcji dzieł sztuki. 

"Autoportret"

Produkcja: Polska
​Rok produkcji: 2022
Czas trwania: 21 minut

"Autoportret" to obraz namalowany przez Jacka Malczewskiego w czasie, gdy jego małżeństwo przechodziło przez trudny okres kryzysu. Artysta wówczas był zaangażowany w romans z Marią Balową, osobą, którą także uwiecznił na kilku ze swoich płócien. Film prezentuje malarza w tym szczególnym czasie, gdy zdaje sobie sprawę z tego, że znajduje się na życiowym zakręcie.


Cykl „Dzieła utracone”


Zrealizowany W 2022 / 2023 roku przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To seria krótkometrażowych filmów dokumentalno-fabularyzowanych opowiadających historie obiektów zaginionych z polskich muzeów w czasie II wojny światowej, uznawanych za straty wojenne. Dwa z tych dzieł – rzeźba "Diana" autorstwa Jeana-Antoine’a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, znajdująca się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz obraz "Portret młodego mężczyzny w peruce" namalowany przez Krzysztofa Lubienieckiego, będący częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie – zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury. Natomiast "Gitara" Picassa oraz "Autoportret" Jacka Malczewskiego pozostają nadal jednymi z ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez państwo polskie na całym świecie od zakończenia II wojny światowej. Składa się z 4 filmów w reżyserii Agnieszki Trzos: „Gitara”, „Diana”, „Portret mężczyzny”, „Autoportret”, filmów w reżyserii Pawła Wróbla: „Walka postu z karnawałem”, „Dirk Bouts. Dyptyk”, „Salzburska kolekcja zoologiczna”, a także filmu w reżyserii Tomasza Jeziorowskiego: „Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystus.

Prosimy o przesłanie potwierdzenia uczestnictwa na adres rzeszowskiepiwnice@rzeszowskiepiwnice.pl do 2 dni przed planowanym seansem. Uwaga! Brak potwierdzenia jest równoznaczny z rezygnacją, niepotwierdzone wejściówki wracają do puli.  

Kalendarz

CZERWIEC 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu