Resovia Mediaevalis. Spacer śladami Rzeszowa wieków średnich l Oko na miasto

Resovia Mediaevalis, czyli spacer śladami Rzeszowa wieków średnich

sobota 11 maja, godz. 12:00, miejsce zbiórki: hol Rzeszowskich Piwnic 
udział bezpłatny 


Ruszamy z kolejną edycją spacerów miejskich z cyklu "Oko na miasto"! Motywem pierwszego spaceru będzie średniowieczne miasto. 
 

„Resovia Mediaevalis. Spacer śladami Rzeszowa wieków średnich” zorganizowany przez Rzeszowskie Piwnice wpisuje się w całoroczne obchody 670. rocznicy nadania dokumentu lokacyjno-donacyjnego dnia 19 stycznia 1354 r. Tego dnia pierwszy raz potwierdzony został Rzeszów w charakterze ośrodka miejskiego, a także wymieniony został jego odtąd prawowity właściciel prywatny, Jan Pakosławic herby Półkozic, dziedzic Stróżysk w ziemi wiślickiej. Jan Pakosławic był zasłużonym rycerzem i dyplomatą króla Kazimierza Wielkiego, a Rzeszów i najbliższe przyległości ziemskie zostały oddane mu zostały w zasłudze służbie królowi i królestwu. Jednocześnie to temu człowiekowi przypisuje się bycie protoplastą rodu Rzeszowskich, który jako pierwszy ród prywatny dzierżył władze w mieście i najbliższej okolicy.

Spacer miejski będzie miała kilka zadań. Po pierwsze przedstawi rzeczywisty zasięg terytorialny Rzeszowa w chwili lokacji i formowania się ośrodka. Odbiorcy wędrówki mogą przeżyć niemałe zaskoczenie jak mikroskopijne było to miasto w porównaniu z obecnym zasięgiem administracyjnym i terytorialnym Rzeszowa. Po drugie spacer ten ma też za zadanie wskazanie tych lokalizacji, które mają rodowód średniowieczny, ale też miejsca, co do których mamy potwierdzenie źródłowe, że znajdowały się na nich obiekty datowane na okres wieków średnich. Wreszcie po trzecie niniejszy spacer miejski będzie miał z zadanie skonfrontowania ze źródłami pisanymi, źródłami archeologicznymi i źródłami ikonograficznymi z obecnym stanem tych fragmentów miasta, które pamiętają okres miasta lokacyjnego. W miażdżącej przewadze nie ma obiektów, które powstały w tamtym czasie. 

Spacer poprowadzi Jakub Pawłowski.  W spotkaniu będzie brał udział tłumacz języka migowego. 

Zadanie "Oko na miasto - spacery dziejami Rzeszowa - 20lecie Polski w Unii Europejskiej"  jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 -2027.


 

Kalendarz

CZERWIEC 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu