DZIEŁA UTRACONE l projekcja filmów

„Portret młodego mężczyzny w peruce”, „Gitara", czyli projekcja filmów z cyklu "Dzieła utracone"
 

wtorek 28 maja, godz. 19:00,  kino Rzeszowskich Piwnic
wstęp bezpłatny (ilość miejsc ograniczona, wymagana rezerwacja miejsc poprzez pobranie wejściówki) 

WEJŚCIÓWKI 

Podczas seansu będą zaprezentowane filmy w reżyserii Agnieszki Trzos 
„Portret młodego mężczyzny w peruce”, „Gitara". 

 

„Portret młodego mężczyzny w peruce”

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2022
Czas trwania: 28 min

Historia odnalezienia przez polskie władze, przy wydatnej pomocy FBI, zarabowanego przez Niemców, obrazu pędzla Krzysztofa Lubienieckiego.

 

„Gitara"

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2022
czas trwania: 23 min.

Październik 1923. Do willi Witkacego w Zakopanem przyjeżdża tajemniczy gość, przedstawiający się jako marszand i kolekcjoner sztuki Mieczysław Sierpski. W walizce wypełnionej pracami różnych twórców ma także grafikę Pabla Picassa „Gitara” – pozostawia ją gospodarzowi w dowód wdzięczności za namalowanie swojego portretu. 

Cykl „Dzieła utracone”  

Zrealizowany W 2022 / 2023 roku przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To seria krótkometrażowych filmów dokumentalno-fabularyzowanych opowiadających historie obiektów zaginionych z polskich muzeów w czasie II wojny światowej, uznawanych za straty wojenne. Dwa z tych dzieł – rzeźba "Diana" autorstwa Jeana-Antoine’ a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, znajdująca się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz obraz "Portret młodego mężczyzny w peruce" namalowany przez Krzysztofa Lubienieckiego, będący częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie – zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury. Natomiast "Gitara" Picassa oraz "Autoportret" Jacka Malczewskiego pozostają nadal jednymi z ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez państwo polskie na całym świecie od zakończenia II wojny światowej. Składa się z 4 filmów w reżyserii Agnieszki Trzos: „Gitara”, „Diana”, „Portret mężczyzny”, „Autoportret”, filmów w reżyserii Pawła Wróbla: „Walka postu z karnawałem”, „Dirk Bouts. Dyptyk”, „Salzburska kolekcja zoologiczna”, a także filmu w reżyserii Tomasza Jeziorowskiego: „Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystus.

Prosimy o przesłanie potwierdzenia uczestnictwa na adres rzeszowskiepiwnice@rzeszowskiepiwnice.pl do 2 dni przed planowanym seansem. Uwaga! Brak potwierdzenia jest równoznaczny z rezygnacją, niepotwierdzone wejściówki wracają do puli.

 

ka

Kalendarz

MAJ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu