Ceramika. Od neolitu do okresu staropolskiego l Warsztaty archeologiczne

Ceramika. Od neolitu do okresu staropolskiego

sobota 18 maja, godz. 10:00, Rzeszowskie Piwnice 

Wiek uczestników: 7 – 14 lat
Bilety w cenie 20 zł dostępne online oraz stacjonarnie w kasie


KUP BILET
 
Kolejna   odsłona   Warsztatów   archeologicznych   w   Rzeszowskich   Piwnicach!   Tym razem warsztaty pt. "
Ceramika. Od neolitu do okresu staropolskiego". 

Okazuje się, ze zabytki ceramiczne są najczęściej odnajdywane przez archeologów. Więcej, to najczęściej od fragmentów ceramicznych rozpoczynają się badania archeologiczne w terenie, a same zabytki z tego materiału posiadają swoją własną typologię, za pośrednictwem której archeolodzy nadają im właściwą chronologię, nadają grupę archeologiczną, a niekiedy są w stanie określić pochodzenie oraz kto przygotował naczynie z ceramiki. Wyróżniamy ceramikę lepioną ręcznie i ceramikę wykonywaną na kole garncarskim. Są naczynia ceramiczne, które są formą, kształtem, kolorem oraz samym materiałem w postaci gliny, mówią wiele na temat ludzi, którzy je wykonali. Wreszcie zabytki ceramiczne uchwytne są od neolitu, a więc od młodsze epoki kamienia, poprzez epokę brązu, żelaza i na okresie staropolskim (nowożytnym) skończywszy, zatem niezwykle szeroki zakres chronologiczny. 

Spotkanie będzie podzielone na dwie części: teoretyczną - krótkie wprowadzenie oraz praktyczną, podczas której będzie okazja stworzy własne naczynie z gliny. 


 

Kalendarz

KWIECIEŃ 2025

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu