Rzeszów od średniowiecza był miastem handlowym, a kupcy tu przybywający mieli okazję sprzedać swoje towary lub nabyć nowe, ponieważ w mieście były organizowane tragi i jarmarki. Szczególnie w okresie nowożytnym, za rządów Ligęzów i Lubomirskich, przybrały na sile, gdyż Rzeszów otrzymywał liczne przywileje na ich organizacje. Potrzebował do tego miejsca, a tym najważniejszym był Stary Rynek. Z czasem i to miejsce nie wystarczało, tak więc aranżowano i inne lokalizacje pod bardzo ożywiony handel licznymi towarami. W Rzeszowie istniał Plac Solny, którego miejsce jest dość trudne do zinterpretowania, choć najpewniej musiał funkcjonować nieopodal brzegów Wisłoka lub przy wjeździe do miasta. Plac Rybny, który zaaranżowany był w dolnej partii ul. Mickiewicza nieopodal pomnika wieszcza. Ponadto Plac Gancarski na Baldachówce na południe od dzisiejszego Placu Cichociemnych i Rynek Nowomiejski obejmujący swym zasięgiem teren obecnego Placu Wolności.

Jesteś teraz przy ul. Targowej, gdzie w dalszej perspektywie widoczna jest współczesna Hala Targowa. Wcześniej na jej miejscu stała imponująco prezentująca się Rzeszowska Targowica wzniesiona w XIX w. Teren ten władze miejskie zakupiły specjalnie pod tę inwestycję usytuowaną na wschód od żydowskiego Nowego Miasta a cmentarzem, który wówczas uchodził za nową nekropolię (1792 r.). Na północ od Rzeszowskiej Targowicy znajdowała się rzeźnia, a dalej na wschód, tuż nad brzegami Wisłoka wzniesiono gazownię i elektrownię. Rzeszowska Targowica prezentowała się w bardzo charakterystyczny sposób. Był to budynek piętrowy w stylu neorenesansowym ze szczytem oraz skrzydłami w formie wiaty obejmującej całą szerokość placu. Niestety, obiekt został zburzony w II poł. lat 50. XX w., a na jego miejscu wzniesiono zupełnie inny budynek – Hala Targowa o kubaturze 18 tys. mᶟ. Nową Halę Targową zaprojektował architekt Józef Kuźniar i inż. Stanisław Kuś. Zastosowano oryginalny projekt o szkieletowej konstrukcji z łupinowymi przykryciami, nadając całość wyjątkowej lekkości. Zwrócił na ten projekt uwagę znakomity architekt niemiecki prof. Walter Henn, a widomości o nim zawarł w swej książce o oryginalnych konstrukcjach. Halę Targową ukończono w 1960 r. a pomysł został nagrodzony przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych za wdrażanie postępu technicznego. Obiekt stał się bazarem o typie zachodnim, gdzie oprócz sprzedaży produktów spożywczych, w swym wnętrzu oferował też inne produkty, jak też usługi.

Fot. Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa/ domena publiczna

Kalendarz

MAJ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu