Rzeszowskie wątki w odsieczy wiedeńskiej 1683 roku
- Tu jesteś:
- Rzeszowskie Piwnice
- Czy wiesz RZE...?
- Nowożytność
- Rzeszowskie wątki w odsieczy wiedeńskiej 1683 roku
Mija 340. rocznica zwycięstwa od Wiedniem króla Polski, Jana III Sobieskiego Czy wiecie, że w wydarzeniu tym mamy wątki rzeszowskie? Łącznikiem jest właściciel Rzeszowa, Hieronim Augustyn Lubomirski, który walczył w tej batalii.
Początkiem 1683 r. Lubomirski został marszałkiem nadwornym królewskim, a latem tego samego roku, za zgodą króla Jana III Sobieskiego, pan na Rzeszowie, sformował oddziały na służbie cesarskiej i na ich czele pokonał oddziały tureckie i powstańców węgierskich w bitwie pod Bratysławą (Preszburgiem).
Pod Wiedniem, również za zgodą króla, walczył w oddziałach armii austriackiej, wyróżniając się w szturmie na obóz turecki. Jego wojska w postaci zaciężnych w liczbie 3000 ludzi pierwsze wdarły się do obozu nieprzyjaciela i podeszły pod mury miasta. W oddziałach Lubomirskiego walczyło wielu żołnierzy z Rzeszowa. Oddało życie m.in. 4 pijarów na czele z prefektem kolegium Stanisławem Bielińskim, który pełnił też posługę kapelana. Zmarł na czerwonkę w październiku 1683 r.
Król Jan III Sobieski przebywając w Rzeszowie w marcu 1684 r., a konkretnie w kościele pijarów, podziękował mieszkańcom miasta za pomoc w wyprawie na pomoc Wiedniowi.