Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Utworzone w połowie grudnia 1941 r. rzeszowskie getto, zamieszkiwało blisko 23 tysiące Żydów zarówno z Rzeszowa jak i przesiedlonych z Błażowej, Czudca, Głogowa Małopolskiego, Kolbuszowej, Leżajska, Łańcuta, Niebylca, Sędziszowa Małopolskiego, Sokołowa Małopolskiego, Strzyżowa, Tyczyna i wszystkich okolicznych wiosek.
6 lipca w Rzeszowie Niemcy rozwiesili ogłoszenia, informujące, że dzień później nastąpi "wysiedlenie" ludności żydowskiej. Przypominali w nim, że zostanie rozstrzelany każdy kto będzie w tym przeszkadzał, pomagał żydom lub wchodził do mieszkań wysiedlonych. 7 lipca o poranku Niemcy rozpoczęli gromadzenie ludności żydowskiej na terenie dawnego cmentarza żydowskiego (dziś jest to Plac Ofiar Getta). W letnim upale kilka tysięcy osób trzymano tam przez kilka godzin. Jednocześnie trwało przeszukanie getta - wszystkich napotkanych tam ludzi mordowano na miejscu. W godzinach popołudniowych Niemcy nakazali uformowanie kolumny i wyruszenie w kierunku stacji Staroniwa. Tam załadowano ich do oczekującego pociągu i wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu. Opóźniający marsz i próbujący stawiać opór byli zabijani na ulicach. Łącznie zamordowano tego dnia w Rzeszowie około 300 osób.
Żydzi uznani przez Niemców za niezdolnych do transportu koleją zostali wywiezieni ciężarówkami do lasu Bór koło Głogowa Małopolskiego i rozstrzelani. Szacuje się, że zginęło tam około 2 do 3 tys. osób. We wszystkich lipcowych akcjach wywieziono do obozu zagłady łącznie około 16 tyś. Żydów. Ostatecznie getto w Rzeszowie zlikwidowano na początku września 1943 r. Do listopada tego roku zostało około 250 osób, z których blisko 100 zamordowano już 12 listopada. Ostatnie ślady rzeszowskich Żydów datowane są jeszcze na rok 1944, kiedy to wywożono ich do obozów pracy, bądź mordowano.
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.