Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Wszyscy doskonale znamy herb Rzeszowa. Jego znakiem rozpoznawczym jest krzyż kawalerski, nie zaś maltański, jak niektórzy sądzą, a jego pochodzenie wywodzi się z używanej w okresie staropolskim pieczęci. W literaturze datuje się te pieczęcie na XVI-XVIII w., ponieważ właśnie wtedy były w użytku. Z racji tej, że nie zachowały się żadne barwne przedstawienia herbu, nie mamy pewności czy krzyż kawalerski był srebrny, a także czy tarcza był czerwona.
Nie jest pewne jaka jest geneza rzeszowskiego herbu. Istnieje hipoteza jakoby podstawowy element herbu miejskiego, a więc krzyż kawalerski, był z kolei elementem herbu jednego ze współwłaścicieli miasta w XV w., Piotra Kmity zwanego "Lunakiem". Ten legitymował się herbem Szreniawa. Na szkarłatnej tarczy, oprócz wstęgi (szreniawy), widniał u szczytu krzyż kawalerski barwy złotej (żółtej). Być może herb Rzeszowa powinniśmy datować na XV w.
Inna hipoteza powiada, że krzyż kawalerski w przyszłym herbie Rzeszowa pojawił się z przyczyn religijnych, czysto neutralnych. Co istotne, nie był związany z żadną rodziną. Motyw ten pojawił się pierwotnie na pieczęci i pozostawał w niezmienionej formie w czasach rządów Ligęzy, a później Lubomirskich.
Aktualny herb Rzeszowa został ustanowiony uchwałą Rady Miasta Rzeszowa z dnia 30 VIII 1990 r. Czy wiecie jak czytamy poprawnie aktualny herb Rzeszowa?
„Srebrny (biały) krzyż kawalerski jako godło na tle błękitnej tarczy”
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.