Leopoldyna Janusz z domu Krause przyszła na świat 11 października 1862 r. Z zawodu była fotografką, a patent na zajęcie uzyskała w jednym z wiedeńskim zakładów, poczynając od pomocnika fotografa. W Raabs, gdzie Krausówna prowadziła swój własny zakład fotograficzny, w 1889 r. wzięła ślub z Edwardem Januszem, polskim fotografem, po czym osiedli wspólnie w Rzeszowie. Szczęśliwie połączyła ich wspólna pasja, a w grodzie nad Wisłokiem założyli swoje atelier fotograficzne. Wkrótce doczekali się czwórki dzieci.

Wzajemnie się uzupełniali w sztuce fotografowania i osiągali świetne rezultaty. Edward miał wyczucie w oświetleniu, Leopoldyna z kolei znakomicie wręcz potrafiła upozować ludzi, dzięki czemu fotografie w finalnym efekcie oddawały dużo z natury i realizmu. Prawnuczka Leopoldyny i Edwarda Januszów, Elżbieta Kaliszewska powiedziała:

„Po przyjeździe Leopoldyny do Rzeszowa zakład wzbogacił się o dodatkowy sprzęt fotograficzny i wyposażenie pochodzące z jej zakładu w Raabs, a odczynniki i materiały sprowadzano z Wiednia. Oprócz sprzętu fotograficznego najnowszej konstrukcji, w zakładzie znalazły się: aparat atelierowy o dwóch obiektywach na ciężkiej drewnianej podstawie z regulacją wysokości i nachylenia, proste kamery jednoobiektywowe w drewnianych obudowach do zdjęć plenerowych, statywy, różnorakie ramki i kasety oraz inne części wymienne. Do tych aparatów zakład przygotował zaplecze laboratoryjne. Wykonywano tam cały szereg czynności, składających się na proces fotograficzny; od przygotowywania substancji chemicznych i klisz szklanych, aż po retusz, tonowanie, płukanie, suszenie i procesy wykończeniowe gotowych pozytywów”

Zakład fotograficzny małżeństwa Januszów mieścił się przy ul. Sandomierskiej, dziś Grunwaldzkiej nr 18. Był to w swoim czasie najlepszy punkt fotograficzny, gdzie niemal każdy wykonywał indywidualne, rodzinne, tudzież grupowe i okolicznościowe zdjęcie. Zachowało się niemal 30 tys. szklanych klisz z atelier Januszów, za pośrednictwem których prześledzić można społeczeństwo galicyjskiego i międzywojennego Rzeszowa. Januszowie zajmowali się również sporządzaniem zdjęć plenerowych z życia codziennego miasta, ale też najważniejszych świat krajowych i miejskich. Wykonywali również zdjęcia różnych części miasta, dzięki czemu dziś wiemy jak się prezentowało, a także jak się dziś zmieniło.

Po śmierci Edwarda w 1914 r., Leopoldyna przejęła kierownictwo nad zakładem. Miejsce to działało nadal i to z dużym powodzeniem. Nie straszna mu była konkurencja, która w trakcie I wojny światowej i w międzywojniu, pojawił się w mieście. Zakład fotograficzny Leopoldyny Janusz to była marka, to było wykreowane rzemiosło, z którego kunsztu każdy zdawał sobie sprawę. Zakład działał do 1951 r., kiedy ostatecznie został upaństwowiony. Najbardziej znana fotografka Rzeszowa zmarła 4 sierpnia 1934 r. Została pochowana obok swego męża na cmentarzu pobicińskim.

Fot. Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

Kalendarz

KWIECIEŃ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu