Inspiracje japońskie w sztuce polskiej l Czas sztuki

Inspiracje japońskie w sztuce polskiej

4 marca o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach 
bilety w cenie 30 zł dostępne online lub w kasie


dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
dostępność: brak barier architektonicznych, winda po lewej stronie drzwi wejściowych

KUP BILET 


Zapraszamy na drugą część cyklu „Czas Sztuki”, podczas której przeniesiemy się w czasie i przestrzeni, by odkrywać fascynujące, różnorodne oblicza sztuki. W trakcie spotkań zgłębimy historie polskich artystów, których twórczość inspirowały podróże, odkryjemy ślady egzotycznej Japonii w polskiej sztuce oraz przyjrzymy się dziełom takich postaci jak Frida Kahlo i Józef Mehoffer. Nie zabraknie także eksploracji monumentalnych dzieł akademizmu oraz geniuszu Michała Anioła. Każde ze spotkań to unikalna okazja, by nie tylko poznać dzieła sztuki, ale także zrozumieć kontekst ich powstawania, dowiedzieć się o technikach twórczych oraz odkryć ciekawostki o artystach i ich czasach. Spotkania poprowadzą eksperci z historii sztuki.

W II połowie XIX wieku sztuka Japonii zaczęła docierać do Europy Zachodniej i w zasadzie z miejsca rzuciła ją na kolana. Artyści z wypiekami na twarzach kolekcjonowali drzeworyty japońskie i w nawiązywali do nowych rozwiązań w swoich dziełach. Polscy malarze, tłumnie uczący się w czołowych europejskich akademiach, także nie pozostawali obojętni na egzotyczne nowości. Na ile możemy mówić o płytkiej fascynacji, a na ile o głębszym zrozumieniu założeń sztuki z kraju kwitnącej wiśni, spróbujemy podyskutować, przyglądając się najlepszym polskim dziełom z okresu Młodej Polski. 


Jolanta Bobala - absolwentka historii sztuki Instytutu Historii Sztuki UJ. Interesuje się malarstwem przełomu wieków, fotografią oraz sposobami interpretacji obrazu. Publikowała w Magazynie "Szum". Współpracuje z Działem Edukacji MNK. Prowadzi autorskie wycieczki po Krakowie i krakowskich muzeach w ramach działalności Art to go


 

Kalendarz

MAJ 2025

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu