Kościuszki 7
- Tu jesteś:
- Rzeszowskie Piwnice
- Czy wiesz RZE...?
- Rzeszowskie miejscówki
- Kościuszki 7
Lokalizacja dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ul. Kościuszki 7 jest wyjątkowa. Nie dość, że znajduje się przy jednej z najbardziej, jeśli nie najbardziej ruchliwych deptaków w mieście, to jeszcze na samym środku wlotu ul. Grunwaldzkiej z północy. Zresztą linia kamienic przy Kościuszki, a budynek pod nr 7 widoczny jest najbardziej już w dolnej partii Grunwaldzkiej. Niegdyś znajdował się w nim sklep kolonialny Józefa Schaittera (1860-1913), który wtedy był szefem spółki. W sklepie działał również skład wina.
Ulica Kościuszki powstała w 1894 r., lecz przed tą datą, nazywana była Farną. Łączyła bowiem Rynek rzeszowski z kościołem farnym i uchodzi za najstarszą ulicę miasta! Co ciekawe, jak potwierdzają ostatnie badania archeologiczne realizowane na ul. Kościuszki, ten trakt komunikacyjny był o wiele krótszy, bowiem sięgał do obecnego odcinka styku z ul. Grunwaldzką (dawna Sandomierska i Głogowska). Kamienica przy Kościuszki 7 stoi więc niemal dokładnie na tej granicy. Ulica nie posiadał kontynuacji w stronę kościoła farnego, gdyż istniał tam mur cmentarny. Sama nekropola została zlikwidowana pod koniec XVIII w. przez Austriaków, którzy wytyczyli nowe miejsce cmentarza przy obecnej ul. Targowej 4 (krzyżyki).
Co więcej, w średniowieczu i przez całą nowożytność, odcinek dzisiejszej Kościuszki w tamtym miejscu był jednocześnie granicą dwóch... wzgórz! Na jednym po stronie zachodniej stała Fara, z kolei po wschodniej usytuowany był Rynek. Dopiero późniejsza rozbudowa miasta, szczególnie w dobie austriackiej, doprowadziła do zniwelowania terenu oraz przedłużenie dawnej Farnej a obecnej Kościuszki