Lokalizacja dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ul. Kościuszki 7 jest wyjątkowa. Nie dość, że znajduje się przy jednej z najbardziej, jeśli nie najbardziej ruchliwych deptaków w mieście, to jeszcze na samym środku wlotu ul. Grunwaldzkiej z północy. Zresztą linia kamienic przy Kościuszki, a budynek pod nr 7 widoczny jest najbardziej już w dolnej partii Grunwaldzkiej. Niegdyś znajdował się w nim sklep kolonialny Józefa Schaittera (1860-1913), który wtedy był szefem spółki. W sklepie działał również skład wina.

Ulica Kościuszki powstała w 1894 r., lecz przed tą datą, nazywana była Farną. Łączyła bowiem Rynek rzeszowski z kościołem farnym i uchodzi za najstarszą ulicę miasta! Co ciekawe, jak potwierdzają ostatnie badania archeologiczne realizowane na ul. Kościuszki, ten trakt komunikacyjny był o wiele krótszy, bowiem sięgał do obecnego odcinka styku z ul. Grunwaldzką (dawna Sandomierska i Głogowska). Kamienica przy Kościuszki 7 stoi więc niemal dokładnie na tej granicy. Ulica nie posiadał kontynuacji w stronę kościoła farnego, gdyż istniał tam mur cmentarny. Sama nekropola została zlikwidowana pod koniec XVIII w. przez Austriaków, którzy wytyczyli nowe miejsce cmentarza przy obecnej ul. Targowej 4 (krzyżyki).

Co więcej, w średniowieczu i przez całą nowożytność, odcinek dzisiejszej Kościuszki w tamtym miejscu był jednocześnie granicą dwóch... wzgórz! Na jednym po stronie zachodniej stała Fara, z kolei po wschodniej usytuowany był Rynek. Dopiero późniejsza rozbudowa miasta, szczególnie w dobie austriackiej, doprowadziła do zniwelowania terenu oraz przedłużenie dawnej Farnej a obecnej Kościuszki

Kalendarz

KWIECIEŃ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu