Istnieje legenda jakoby nazwa miasta Rzeszów wywodziła się od rechotania żabiego, albo też od rechowiska, w którym zwyczajowo żaby spędzają swój bagienny żywot. Wedle tej legendy w jednym z największych bagien żyła wielka żaba, która zamieniała mieszkańców pobliskiej osady w... żaby.

W pewnym momencie książę, który dzierżył władzę w tej osadzie zorientował się, że zaginęła jego żona, więc postanowił działać. Wówczas na jego szczęście pojawił się w osadzie tajemniczy przybysz z fletem, na którym nieustannie grał. Powiedział księciu, że uratuje osadę z opresji
i odczaruje tych, którzy stali się żabami. Nocą wspólnie wybrali się do siedliska największej żaby, która była odpowiedzialna za nieszczęście księcia. Przybysz grał cały czas na swym flecie a jego melodia była coraz bardziej intensywna. Nagle żaba uległa jej i zasnęła snem wiecznym!
W jej pobliżu pojawiło się mnóstwo ludzi, a prowadziła ich żona księcia. Uradowany władca postanowił wszystkich odprowadzić do osady. Na cześć tego wydarzenia wyprawił ucztę, a ponieważ ludzi był tak dużo, osadę należało rozbudować. Była to też wyjątkowa okazja, by ją nazwać. Wybrał nazwę Rzeszów.

W każdej legendzie jest ziarno prawdy. To ziarno prawdy powinniśmy upatrywać w tym, że istotnie, w okresie nim Rzeszów stał się miastem, otoczony był bagnami, mokradłami, poprzecinany był mniejszymi i większymi potokami, a od strony wschodniej, meandrował Wisłok. Wkrótce kształtujące się miasto, a potem rozrastające za sprawą swych właścicieli, wykorzystano fakt podmokłych terenów by m.in. w ich oparciu rozplanować system fortyfikacyjny.

Kalendarz

KWIECIEŃ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu