Historia sklepu kolonialnego w Rzeszowie – wstęp maszynopisu „Stara Firma Dzieje przedsiębiorstwa handlowego, które działało w Rzeszowie w latach 1780 - 1950” spisanego przez długoletniego pracownika Stanisława Atamana, w Rzeszowie w 1978 roku.

Niewiele przedsiębiorstw handlowych w Rzeszowie a prawdopodobnie i w całej Polsce mogło się szczycić tak długim okresem trwania jak firma J.Schaitter i Spółka. Istniała przecież 170 lat tj. od roku 170 do 1950.Wprawdzie firmę w podanym brzmieniu stosowano dopiero od roku 1857 tj. po zawarciu spółki między Ignacym Schaitterem i jego synem Ludwikiem i po zatwierdzeniu tej spółki przez Sąd Obwodowy w Rzeszowie, to jednak istniała ona już przedtem przez wiele lat i w posiadaniu rodziny Schaitterów była ona od roku 1824, zaś poprzednio przedsiębiorstwo to należało przez 44 lat do rodziny Holzerów spowinowaconej z Schaitterami przez małżeństwo przybysze z Tyrolu, Tomasza Schaittera początkowo pracownika tego przedsiębiorstwa z córką jego założyciela Jakuba Holzera.

W każdym razie ciągłość przedsiębiorstwa mimo zmiany właścicieli, była utrzymywania od początku tj. od roku 1780 i stale podtrzymywany był zasadniczy pierwotny kierunek działania, a przekazywanie handlu nowym nabywcom odbywało się zawsze z tak zwanym ''dobrodziejstwem inwentarza''. Przez długi czas za datę założenia firmy uważano rok 1824 w którym to roku wspominany Tomasz Schaitter były pracownik i zięć pierwszego właściciela firmy, zakupił to przedsiębiorstwo od swojego szwagra Ludwika Holzera i dopiero odnalezienie dawnych dokumentów dotyczących działalności Jakuba Holzera a przede wszystkim koncesji na prowadzenie handlu w Rzeszowie wydanej w roku 1780 przez Urząd Obwodowy w Pilźnie pozwoliło na przesunięcie daty założenia przedsiębiorstwa zgodnie ze stanem faktycznym. Wypada określić pobudkim, które spowodowały opisanie historii tego przedsiębiorstwa a więc przede wszystkim długi jego okres trwania i możliwość dostępu do zasadniczych dokumentów, które z upływem czasu mogą ulec rozproszeniu. Następnie domagał się utrwalenia sam fakt tradycji handlowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie wprawdzie przez ludzi nie czujących się w pełni Polakami jednak zmierzającymi stopniowo do asymilacji ze społeczeństwem polskim. Wiadomo zresztą, że Polacy własnych tradycji kupieckich nie mieli. Koniecznym też wydawało się wykazanie w jakim stopniu rozwój przedsiębiorstwa zależał od inicjatywy poszczególnych właścicieli. W pewnym stopniu należało utrwalić sposoby i zasady działania dawnego handlu, ponieważ w międzyczasie zeszły zmiany tego rodzaju, że ówczesne działalności handlowe należały w dużej mierze już tylko do historii.

Publikacja udostępniona za zgodą właściciela Maszynopisu - Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Całość ani żadna z jej części nie może być przetwarzana ani wykorzystywana w celach komercyjnych.


 

Kalendarz

PAŹDZIERNIK 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu