Czy wiesz, że w języku czeskim słow "sklep" oznacza "pienicę"? To z kolei prowadzi nas do "sklepienia", a więc murowanych założeń stosowanych od wieków w piwnicach, grubach, spiżarniach i magazynach.

Oprócz magazynów i składów towaru, rzeszowskie piwnice były sklepami ziemnymi. Przypominamy jaką funkcję pełniły podpiwniczenia Ratusza znajdujące się w dokumnecie z 1427 r. wystawionym przez Piotra "Lunaka" Kmitę i Zbigniewa z Szumska - handlowano tam piwem marcowym, winem i miodami pitnymi. To przy okazji pierwsza pisana informacja na temat obiektu ratuszowego na rzeszowskim rynku.

W roku 1627 pan na Rzeszowie Mikołaj Spytek Ligęza wydał nakaz o przysklepieniu piwnic i grub, w których składowano wino. W roku 1648 źródła informują o powstaniu murowanych sklepów i piwnic. Decyzja ta miała związek z pożarem miasta z 1621 r., podczas którego spłonęła m.in. zabudowa rynku. W późniejszych czasach, kiedy Rzeszów rozrastał się jako miasto kupiecko-handlowe, piwnice pod płytą rzeszowskiego rynku pełniły rolę zaplecza tego handlowego. W mieście obowiązywało prawo składu, tak więc każdy kto chciał robić interesy w mieście, był zobligowany do składowania towarów w rzeszowskich przestrzeniach piwnicznych. Była to też okazja by właściciel posesji przy rzeszowskim rynku, a więc i również przestrzeni piwnicznej, zbijał majątek na wynajmie. 

Rzeszowskie piwnice dedykowane były do przetrzymywania wina, które przybywało do miasta głównie z terenów węgierskich. Największa piwnica w mieście znajdowała się w pierzei północno-wschodniej rynku rzeszowskiego. Jej właścicielem był, o czym donosi Jan Pęckowski, autor pierwszej monografii poświęconej miastu z roku 1913, żydowski kupiec Tuchfeld. Piwnica miała 98 m długości i dochodziły do niej przynajmniej dwa tunele z rampą. Pozwalały ona nawet na wjechanie całego wozu z towarem, by w ich wnętrzu opróżniać go z beczek z winem. Bywały też piwnice bardzo głębokie, po 7 i więcej metrów. Towar, który miał być w nich przetrzymywany, dostarczany był na sam dół specjalnie skonstruowanymi dźwigami. 

Fot. Grzegorz Bukała/ UM Rzeszów

Kalendarz

KWIECIEŃ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu