Dnia 19 stycznia Roku Pańskiego 1354 w kancelarii królewskiej na Wawelu za panowania Kazimierza III Wielkiego wystawiono akt donacyjny dla Jana Pakosławica, dziedzica Stróżysk, którego podstawą było miasto Rzeszów wraz z przyległościami. Włości sięgały granicami ziemi sandomierskiej, a mianowicie wsi Dąbrowa, po Leżajsk w ziemi jarosławskiej, następnie idąc po prawej stronie ku Rusi z granicami stykającymi się w pobliżu zamku Czudec. Odtąd miasto Rzeszów stało się ośrodkiem prywatnym, zarządzanym przez rodzinę rycerską, zasłużoną domu królewskiemu w sprawach natury militarnej, politycznej i dyplomatycznej.

Jan Pakosławic ze Stróżysk (zm. ok. 1374 r.) sprawował dosyć znaczącą funkcję przy Kazimierzu III Wielkim. Walczył z Rusią Halicko-Włodzimierską, Księstwem Litewskim i Tatarami. Jako utalentowany dyplomata, prowadził wiele misji tego pokroju; posłował dwukrotnie do stolicy Złotej Ordy Saraj Berke, przynajmniej trzykrotnie przebywał w Awinionie u tamtejszego papieża, aby uzyskać zgodę w sprawach, nad którymi tylko głowa Kościoła mogła się pochylić. Jan Pakosławic był protoplastą pierwszego rodu zarządzającego miastem - Rzeszowskich.

Dzisiejsza rocznica odnosi się do pierwszego historycznego dokumentu mówiącego wprost o istnieniu Rzeszowa. Interpretowany jest jako dokument donacyjny, ale również i lokacyjny, ponieważ jakkolwiek miasto istniało już wcześniej (być może już kilkanaście lat wcześniej, wedle jednej z hipotez, albo również od minimum trzech dekad, według innej interpretacji), podobny dokument nie zachował się. Być może też w ogóle nie istniał.

Kalendarz

KWIECIEŃ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu