Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
„Był niepokaźnej postury, twarz miał naznaczoną sinym nosem, a dodatkowo pokrytą cętkami i znamionami. Wkrótce po objęciu biskupstwa zapadł na podagrę. Nękały go dolegliwości żołądkowe. Z usposobienia był cholerykiem, skłonnym do ulegania częstym atakom gniewu”
- wspominał Jan Długosz.
Czy wiecie o kim mowa? O Janie "Nosie" Rzeszowskim, biskupie krakowskim, który zmarł wyjątkowo poddenerwowany, dnia 28 stycznia Roku Pańskiego 1488, podczas przygotowań do wesela swej bratanicy Anny i dworzanina królewskiego Jana Ossolińskiego. Uroczystość miała odbyć się w pałacu biskupim w Krakowie. Oprócz wesela, odbył się pogrzeb, w ostatni dzień stycznia 1488 r. Pogrzeb był zdaje się bardziej uroczysty niż święto państwa młodych. Jan "Nos" Rzeszowski spoczął w katedrze krakowskiej, w murowanym grobowcu, tuż pod kaplicą św. Kosmy i Damiana koło zakrystii, którą zresztą sam ufundował.
Jego życie było niezwykle burzliwe, bo nie od początku był w stanie duchownym. Jako syn Jana Rzeszowskiego ze Staromieścia, wnuk Jana Feliksa Rzeszowskiego zwanym Starym - najstarszym synem Jana Pakosławica ze Stróżysk, urodzony w 1411 r., jego powołaniem było rycerstwo, lecz wcześniej podjął studia w Akademii Krakowskiej z zakresu prawa i teologii. Przebywał na dworze króla Władysława III w charakterze cześnika, uczestniczył również w królewskiej podróży do Węgier. Z kolei w 1444 r., jako rycerz oddziału przybocznego króla, uczestniczył w bitwie pod Warną 10 listopada, gdzie został ranny. Do Królestwa Polskiego wrócił jako wysłannik królowej Zofii Holszańskiej, gdzie jego zadaniem było poszukiwanie króla - na polu bitewnym i na Bałkanach.
Między 1450 a 1453 r., być może w wyniku przeżyć wojennych oraz po śmierci żony, Jan "Nos" Rzeszowski zrezygnował ze stanu świeckiego na duchowny. Jako członek kapituły krakowskiej, po jakimś czas został biskupem krakowskim. Przez całą swą posługę duchowną był wierny królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi, któremu doradzał również w kwestiach politycznych.
Fot. Gipsowa kopia zwornika z herbem Półkozic, tiarą i pastorałem biskupim, którym legitymował się bp. Jan "Nos" Rzeszowski/ Skarbiec Katedry na Wawelu/ https://zbiory.mnk.pl/pl/wyniki-wyszukiwania/katalog/537459
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.