Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Wiek XVII w dziejach Rzeszowa odznaczał się częstymi budowami, jakie przeprowadzali jego właściciele. Gród nad Wisłokiem wypiękniał, pojawiało się wiele ważnych i znanych dziś obiektów, a te które istniały, zmieniały się i dziś niemal nie wyobrażamy sobie ich w innej konwencji. Jednocześnie Lubomirscy sprowadzali wielu znanych fachowców w dziedzinie architektury, którzy dbali o to, by własność rodu magnackiego prezentowała się w sposób należyty.
W 2. poł. XVII w. w Rzeszowie pojawił się niezwykle ceniony architekt wywodzący się z Holandii, Tylman z Gameren. Dotąd znany był z wielu inicjatyw i przedsięwzięć w niemal całej ówczesnej Rzeczypospolitej. To dzięki niemu w nurcie barokowym, ale również klasycyzującym już, pojawiały się obiekty w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, czy w Białymstoku. Wszystkie świadczyły o niezwykłym zaangażowaniu jego mocodawców i fundatorów o smaku i guście architektonicznym, aktualnym w Europie.
Co takiego zaprojektował i wybudował Tylman z Gameren w Rzeszowie?
Tylman z Gameren był człowiekiem swojej epoki, a nawet pod względem architektonicznym, co widać w licznych realizacjach, nie trzymał się sztywnych ram, ponieważ wykraczał poza nie. To, że Tylman z Gameren podjął realizacje w Rzeszowie świadczy tylko o tym, że Lubomirscy byli niezwykle wpływowymi personami w Rzeczypospolitej, osobami bardzo zamożnymi, mającymi najlepsze kontakty i prawdziwe możliwości. Wybitny architekt zmarł w 1706 r.
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.