Wiek XVII w dziejach Rzeszowa odznaczał się częstymi budowami, jakie przeprowadzali jego właściciele. Gród nad Wisłokiem wypiękniał, pojawiało się wiele ważnych i znanych dziś obiektów, a te które istniały, zmieniały się i dziś niemal nie wyobrażamy sobie ich w innej konwencji. Jednocześnie Lubomirscy sprowadzali wielu znanych fachowców w dziedzinie architektury, którzy dbali o to, by własność rodu magnackiego prezentowała się w sposób należyty.

W 2. poł. XVII w. w Rzeszowie pojawił się niezwykle ceniony architekt wywodzący się z Holandii, Tylman z Gameren. Dotąd znany był z wielu inicjatyw i przedsięwzięć w niemal całej ówczesnej Rzeczypospolitej. To dzięki niemu w nurcie barokowym, ale również klasycyzującym już, pojawiały się obiekty w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, czy w Białymstoku. Wszystkie świadczyły o niezwykłym zaangażowaniu jego mocodawców i fundatorów o smaku i guście architektonicznym, aktualnym w Europie.

Co takiego zaprojektował i wybudował Tylman z Gameren w Rzeszowie?

  • Wcielił w życie projekt rozbudowy zamku Lubomirskich, nadając mu kształt palazzo in fortezza.
  • Zaprojektował pałac letni Lubomirskich w stylu francuskim, podobnie jak i przyległe doń, dziś już nieistniejące ogrody na modłę zachodnioeuropejską.
  • Zaprojektował fasadę Kolegium Rzeszowskiego (Collegium Ressoviense) przy obecnej ul. 3 Maja, która w chwili powstania była najdłuższą fasadą późnobarokową.
  • W ciągu Collegium Ressoviense zaprojektował kościół Świętego Krzyża przy dzisiejszej ul. 3 Maja.

Tylman z Gameren był człowiekiem swojej epoki, a nawet pod względem architektonicznym, co widać w licznych realizacjach, nie trzymał się sztywnych ram, ponieważ wykraczał poza nie. To, że Tylman z Gameren podjął realizacje w Rzeszowie świadczy tylko o tym, że Lubomirscy byli niezwykle wpływowymi personami w Rzeczypospolitej, osobami bardzo zamożnymi, mającymi najlepsze kontakty i prawdziwe możliwości. Wybitny architekt zmarł w 1706 r.

Kalendarz

GRUDZIEŃ 2023

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Logotypy unijne

Logotypy projektu