Wiek XVII w dziejach Rzeszowa odznaczał się częstymi budowami, jakie przeprowadzali jego właściciele. Gród nad Wisłokiem wypiękniał, pojawiało się wiele ważnych i znanych dziś obiektów, a te które istniały, zmieniały się i dziś niemal nie wyobrażamy sobie ich w innej konwencji. Jednocześnie Lubomirscy sprowadzali wielu znanych fachowców w dziedzinie architektury, którzy dbali o to, by własność rodu magnackiego prezentowała się w sposób należyty.

W 2. poł. XVII w. w Rzeszowie pojawił się niezwykle ceniony architekt wywodzący się z Holandii, Tylman z Gameren. Dotąd znany był z wielu inicjatyw i przedsięwzięć w niemal całej ówczesnej Rzeczypospolitej. To dzięki niemu w nurcie barokowym, ale również klasycyzującym już, pojawiały się obiekty w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, czy w Białymstoku. Wszystkie świadczyły o niezwykłym zaangażowaniu jego mocodawców i fundatorów o smaku i guście architektonicznym, aktualnym w Europie.

Co takiego zaprojektował i wybudował Tylman z Gameren w Rzeszowie?

  • Wcielił w życie projekt rozbudowy zamku Lubomirskich, nadając mu kształt palazzo in fortezza.
  • Zaprojektował pałac letni Lubomirskich w stylu francuskim, podobnie jak i przyległe doń, dziś już nieistniejące ogrody na modłę zachodnioeuropejską.
  • Zaprojektował fasadę Kolegium Rzeszowskiego (Collegium Ressoviense) przy obecnej ul. 3 Maja, która w chwili powstania była najdłuższą fasadą późnobarokową.
  • W ciągu Collegium Ressoviense zaprojektował kościół Świętego Krzyża przy dzisiejszej ul. 3 Maja.

Tylman z Gameren był człowiekiem swojej epoki, a nawet pod względem architektonicznym, co widać w licznych realizacjach, nie trzymał się sztywnych ram, ponieważ wykraczał poza nie. To, że Tylman z Gameren podjął realizacje w Rzeszowie świadczy tylko o tym, że Lubomirscy byli niezwykle wpływowymi personami w Rzeczypospolitej, osobami bardzo zamożnymi, mającymi najlepsze kontakty i prawdziwe możliwości. Wybitny architekt zmarł w 1706 r.

Kalendarz

KWIECIEŃ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu