Handel w Rzeszowie
- Tu jesteś:
- Rzeszowskie Piwnice
- Czy wiesz RZE...?
- Nowożytność
- Handel w Rzeszowie
Jak już wielokrotnie o tym wspominaliśmy, zarówno tutaj w poniedziałkowych wpisach, ale przede wszystkim na trasie, podczas oprowadzania po stałej ekspozycji Rzeszowskich Piwnic, miasto Rzeszów miało status miasta prywatnego (od 1354 do 1844 r.), a to, co sprawiało, że istniało na arenie dziejowej to handel, organizacja jarmarków i pomniejszych targów. Kupiecko-handlowy charakter miasta, szczególnie w okresie nowożytnym, podyktowany był faktem istnienia ośrodka na krzyżujących się drogach komunikacyjnych; wschód-zachód oraz północ-południe.
Między późnym średniowieczem, a wczesną nowożytnością w mieście uformowały się trzy jarmarki, nie tyle o sławie lokalnej, ale raczej krajowej, a nawet międzynarodowej. Chodzi o jarmark kwietniowy na św. Wojciecha, jarmark sierpniowy na św. Feliksa oraz jarmark grudniowy na św. Barbarę. Dodatkowo w mieście odbywały się targi miesięczne i tygodniowe, które miały zasięg lokalny. Zdarzało się i tak, że handlowano codziennie i wówczas w różnorakie produkty zaopatrywali się mieszkańcy miasta. Same piwnice, które dziś na co dzień można zwiedzić, stanowiły ważne zaplecze handlowe i spełniały taką rolę jak:
- Sklepy ziemne;
- Magazyny;
- Składy towarów;
- Domowe spiżarnie;
Przez Rzeszów, jak i też jego bliższą i nieco dalszą okolicę przebiegało kilka szlaków handlowych, za pośrednictwem których przybywali do miasta kupcy oferujący przeróżny, ale zawsze przedni towar. Mowa tutaj o takich szlakach jak:
- Wołowy;
- Sukienny;
- Winny;
- Miedziowy;
- Ołowiowy.
Więcej informacji na ten temat w Rzeszowskich Piwnicach na dwóch do wyboru trasach: "Interaktywna legenda" i "Obrazy historii".
Fot. Pieter Aertsen, Scena na targu (1561), Szépművészeti Múzeum, Budapeszt/ domena publiczna