Okupacja niemiecka Rzeszowa podczas II wojny światowej przyniosła w Rzeszowie politykę, która realizowana była w sposób tożsamy jak w całym Generalnym Gubernatorstwie i dystrykcie krakowskim, do którego Rzeszów przynależał administracyjnie. Sprawy te dotyczyły również niemieckiej eksploatacji gospodarczej, która tak de facto przyjmowała formę grabieży w postaci wywózki mienia, przejmowania fabryk, a także wykorzystywania w sposób przymusowy zasobów ludzkich.

Nie inaczej był w Rzeszowie. Archiwalne zdjęcie przedstawia jedno z takich miejsc, bowiem jest to tzw. Baudienst GG 2/105 zlokalizowany na Wygnańcu, a dziś, co pokazuje fotografia współczesna, w kamienicy mieszkalnej przy ul. Dąbrowskiego 13, lecz od zaplecza. Współczesne zdjęcie jest niemożliwe do wykonania. Na miejscu fotografującego w 1943 r., obecnie stoi wiata śmietnikowa oraz płot posesji przy pobliskiej ul. Staszica.

Podczas wojny i okupacji było to zakwaterowanie przymusowych pracowników, których zadaniem na co dzień była np. melioracja gruntów, karczowanie, sprzątanie ulic, rozbudowa dróg, regulacja rzek i potoków oraz inne prace z zakresu dobra publicznego. Były to typowe zajęcia jakie miały być realizowane przez powołane przez Niemców tzw. Polskie Służby Budowlane (Polnische Baudienst). Ten, lokalizowane na rzeszowskim Wygnańcu, składał się z załogi liczącej 298 ludzi, a dowodził nim niejaki inspektor Bolwek. Formacja ta z numerem 2/105 rozdysponowywana była wówczas w trzech firmach działających na terenie miasta: Heeres Verpflegungs Lager, Pionier Park i Heeres Bekleinungs Lager). Zakwaterowanie Baudienst 2/105 w okresie wywózki Żydów po likwidacji getta zostało zmienione i wówczas zajęło miejsce na terenie Baldachówki. Warunki bytowe w takich miejscach były zwyczajowo ciężkie. Poza tym wyczerpująca fizycznie praca od świtu do nocy realizowana była przy wyjątkowo niskich racjach żywnościowych, powodowała częste choroby oraz śmierci pracowników.

Kalendarz

GRUDZIEŃ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu