Spacer edukacyjny: (Nie)znana historia rzeszowskich piwnic z czasów Holokaustu

Spacer edukacyjny: (Nie)znana historia rzeszowskich piwnic z czasów Holokaustu

24 marca br. wypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
W związku z tym zapraszamy dnia 26 marca br. na godz. 12:00 do wzięcia udziału w spacerze edukacyjnym „(Nie)znana historia rzeszowskich piwnic z czasów Holokaustu”, miejsce zbiórki Skwer Kultury nad Rzeszowskimi Piwnicami. 

 

Spacer edukacyjny inspirowany będzie historią okupacyjną, która rozegrała się w piwnicach pod płytą rzeszowskiego Rynku. Jest to historia Michała Stasiuka, rzeszowskiego dozorcy, który wraz z żoną Wiktorią, udzielał wsparcia ukrywającej się grupie blisko 40 osób pochodzenia żydowskiego w latach 1943-1944 w podziemiach pod kamienicą z adresem Rynek 15 i Mickiewicza 2. Byli to uciekinierzy z rzeszowskiego getta, które jesienią 1943 r. było ostatecznie likwidowane przez Niemców.

Spacer przewiduje przejście do kilku ustalonych punktów, które ściśle związane są z historią, ale też poszczególnymi jej bohaterami. Za pośrednictwem tych lokalizacji nakreślimy też burzliwe dzieje Rzeszowa okresu wojny i okupacji niemieckiej, tragicznego położenia przedstawicieli społeczności żydowskiej, ale też mechanizmów ukrywania się Żydów w najbliższej sąsiedztwie rzeszowskiego Rynku, z wykorzystaniem piwnic pod posesjami stojących tam kamienic, by uniknąć Holokaustu.

Organizatorami spaceru są Rzeszowskie Piwnice i Instytut Pileckiego. Do obchodów dołącza się również Urząd Miasta Rzeszowa.

Ochody 24 marca

Informujemy też, że 24 marca br. o godz. 12:00 spotykamy się pod Kamieniem Pamięci na Placu Cichociemnych, gdzie od końca ubiegłego roku stoi monument dedykowany Michałowi Stasiukowi, „Zawołanemu po Imieniu”, Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata. Złożymy kwiaty oraz zapalimy symboliczny znicz. W tym samym dniu przeniesiemy się na Plac Ofiar Getta pod Kamień Pamięci dedykowany społeczności żydowskiej Rzeszowa i okolic, ofiar Holokaustu lat wojny i okupacji niemieckiej. Tam, oprócz zapalenia znicza, położymy tradycyjne kamienie, by oddać hołd ofiarom tamtego tragicznego czasu.

 
 

Kalendarz

KWIECIEŃ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu