Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Podzamcze, Stawiska, Wygnaniec, Rudki, czyli spacer z cyklu „Oko na miasto”
czwartek 6 czerwca, godz. 17:30, miejsce zbiórki: Plac Śreniawitów, obok krzyża
udział bezpłatny
Kolejna odsłona spacerów miejskich „Oko na miasto”! Tym razem powędrujemy do miejsc dobrze nam znanych, które dawniej nosiły inne nazwy, jak „Podzamcze, Stawiska, Wygnaniec, Rudki” Te dość osobliwe brzmiące nazwy, to typowo rzeszowskie określenia miejsc, które niegdyś były w ciągłym użytku mieszkańców Rzeszowa, a odnosiły się do terenów okolic zamku, Podpromia, ulicy Hetmańskiej, Lenartowicza, Czackiego, Staszica, Wincentego Pola, stadionu Stali Rzeszów i rejonów dawnych zakładów WSK, włączając w to Lisią Górę.
Podczas spaceru miejskiego przedstawiona zostanie historia urządzania terenów pomiędzy obecnym placem Śreniawitów a Lisią Górą w czasie ostatnich 115 lat. Przestrzeń ta, niegdyś istna pustka osadnicza, ostatecznie przez ponad wiek zagospodarowana została kilkoma etapami, z których każdy był znaczący nawet w ujęciu cywilizacyjnym dla rozwoju Rzeszowa. Motywem przewodnim niniejszego spaceru będzie woda, począwszy od wody powierzchniowej, wypełniającej kiedyś Wielki Staw Podzamczy, poprzez tą płynącą w Wisłoku i w rzeczce Rutce, po wodę, która dostarczana od 1934 roku wodociągiem z ujęcia obok Lisiej Góry, wyznaczyła nowy standard higieniczny w mieście.
Przewodnikiem w spacerze pt. "Podzamcze, Stawiska, Wygnaniec, Rudki" będzie Maciej Piekarski, profesor Politechniki Rzeszowskiej, badacz dziejów rozwoju przestrzennego Rzeszowa.
W spacerze weźmie udział tłumacz języka migowego.
Zadanie "Oko na miasto - spacery dziejami Rzeszowa - 20lecie Polski w Unii Europejskiej" jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 - 2027.
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.