Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Miejsca pamięci o Holokauście w dyskursie artystycznym
21 stycznia, godz. 18:00, Rzeszowskie Piwnice
bilety w cenie 30 zł dostępne online lub w kasie Rzeszowskich Piwnic
KUP BILET
Czas Sztuki – powraca! Od listopada do kwietnia, co drugi wtorek, zapraszamy na spotkania ze sztuką! Ten cykl wykładów, który rozpoczyna się już 5 listopada, to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników sztuki – zarówno dla tych, którzy dopiero odkrywają jej bogactwo, jak i dla pasjonatów pragnących pogłębić swoją wiedzę. Harmonogram drugiego semestru pojawi się w styczniu 2025 roku.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przyjrzymy się bliżej miejscom pamięci o Zagładzie i ich obecności w refleksji artystycznej. Wychodząc od dość przewrotnej postmodernistycznej definicji miejsca pamięci poświęcimy uwagę zarówno istniejącym aranżacjom, jak i projektom, które nigdy nie doczekały się realizacji, na czele z nowatorską wizją Oskara Hansena, wzbudzającą wśród ówczesnych jednocześnie i uznanie, i konsternację. Skupimy się na przeróżnych przejawach aktywności artystycznej związanej z miejscami pamięci - w nich samych i w oderwaniu od nich. Zestawimy jednoznaczny w wymowie pomnik Treblinki z dekonstruktywnym monumentem Petera Eisenmana w Berlinie, Porównamy typowe formy wyrazu z pracami kontrowersyjnymi, jak klocki Lego Zbigniewa Libery. A wszystko na tle niesłabnącej debaty o tym, jakiej sztuki naprawdę potrzebują miejsca pamięci. Wykład poprowadzi dr Anna Stróż Pawłowska.
Anna Stróż-Pawłowska – doktor historii sztuki, nauczycielka akademicka, badaczka, a także muzealniczka i przewodniczka turystyczna. Początkowo związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz Wyższą Szkołą Humanistyczno-Przyrodniczą w Podkowie Leśnej, później stypendystka i realizatorka grantu badawczego w Uniwersytecie w Kolonii. Pełniła funkcję kierownika, a następnie – po usamodzielnieniu placówki – dyrektora Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. Od kilku lat pracuje w Instytucie Pileckiego w Warszawie, gdzie najpierw kierowała działem wdrażającym program Zawołani po Imieniu, a obecnie realizuje autorski projekt poświęcony miejscom pamięci o Zagładzie.
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.