Miejsca pamięci o Holokauście w dyskursie artystycznym l Czas Sztuki

Miejsca pamięci o Holokauście w dyskursie artystycznym

21 stycznia, godz. 18:00, Rzeszowskie Piwnice
bilety w cenie 30 zł dostępne online lub w kasie Rzeszowskich Piwnic

KUP BILET 


Czas Sztuki – powraca! Od listopada do kwietnia, co drugi wtorek, zapraszamy na spotkania ze sztuką! Ten cykl wykładów, który rozpoczyna się już 5 listopada, to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników sztuki – zarówno dla tych, którzy dopiero odkrywają jej bogactwo, jak i dla pasjonatów pragnących pogłębić swoją wiedzę. Harmonogram drugiego semestru pojawi się w styczniu 2025 roku.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przyjrzymy się bliżej miejscom pamięci o Zagładzie i ich obecności w refleksji artystycznej. Wychodząc od dość przewrotnej postmodernistycznej definicji miejsca pamięci poświęcimy uwagę zarówno istniejącym aranżacjom, jak i projektom, które nigdy nie doczekały się realizacji, na czele z nowatorską wizją Oskara Hansena, wzbudzającą wśród ówczesnych jednocześnie i uznanie, i konsternację. Skupimy się na przeróżnych przejawach aktywności artystycznej związanej z miejscami pamięci - w nich samych i w oderwaniu od nich. Zestawimy jednoznaczny w wymowie pomnik Treblinki z dekonstruktywnym monumentem Petera Eisenmana w Berlinie, Porównamy typowe formy wyrazu z pracami kontrowersyjnymi, jak klocki Lego Zbigniewa Libery. A wszystko na tle niesłabnącej debaty o tym, jakiej sztuki naprawdę potrzebują miejsca pamięci. Wykład poprowadzi dr Anna Stróż Pawłowska.

Anna Stróż-Pawłowska – doktor historii sztuki, nauczycielka akademicka, badaczka, a także muzealniczka i przewodniczka turystyczna. Początkowo związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz Wyższą Szkołą Humanistyczno-Przyrodniczą w Podkowie Leśnej, później stypendystka i realizatorka grantu badawczego w Uniwersytecie w Kolonii. Pełniła funkcję kierownika, a następnie – po usamodzielnieniu placówki – dyrektora Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. Od kilku lat pracuje w Instytucie Pileckiego w Warszawie, gdzie najpierw kierowała działem wdrażającym program Zawołani po Imieniu, a obecnie realizuje autorski projekt poświęcony miejscom pamięci o Zagładzie. 


 

Kalendarz

GRUDZIEŃ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu