Archeologia ścisłego centrum Rzeszowa l spacer z cyklu

Archeologia ścisłego centrum Rzeszowa, czyli spacer z cyklu „Oko na miasto”
 

11 lipca, godz. 18:00, miejsce zbiórki: Studnia na rzeszowskim Rynku
udział bezpłatny
w wydarzeniu bierze udział tłumacz języka migowego


Ruszamy z kolejną odsłoną spaceru miejskiego w cyklu "Oko na Miasto". Tym razem wędrówka po mieście pt. "Archeologia ścisłego centrum Rzeszowa". Spacer będzie miał na celu zapoznanie jego uczestników z najstarszymi dziejami Rzeszowa, powstaniu miasta lokacyjnego i jego przekształceniom oraz najważniejszymi odkryciami archeologicznymi. Po krótce omówiony zostanie również stan badań wykopaliskowych. Punktem początkowym będzie rynek miejski, gdzie poruszone zostaną tematy związane z najstarszymi dziejami miasta, od okresu przedlokacyjnego do nadania prawa niemieckiego w 1354 roku. Kolejnym tematem omawianym w tym miejscu będą działania archeologiczne prowadzone na obszarze rynku. Następnie uczestnicy przeniosą się ulicę Króla Kazimierza (prowadzono tam badania w 1990 roku i odkryto nawarstwienia z XIV wieku) oraz ulicę Grodzisko. W tym ostatnim miejscu rozmowa dotyczyć będzie grodziska wczesnośredniowiecznego w Rzeszowie i jego lokalizacji. Dalej spacer skieruje się w stronę zamku rzeszowskiego i pałacu letniego Lubomirskich, gdzie omówione zostaną początki obu obiektów oraz prowadzone przy nich badania archeologiczne. Kolejnym punkty zlokalizowane zostaną na ulicy 3 Maja, m. in. przy dawnym kolegium pijarskim. Na tym etapie rozmowa skierowana zostanie w kierunku prac badawczych realizowanych w 2017 roku, kiedy to odkryto pozostałości dawnej zabudowy klasztornej, relikty drewnianej drogi i ceglanego kanału galicyjskiego. Dalej grupa przeniesie się na ulice Kościuszki i Grunwaldzkiej, gdzie prowadzący omówi prace i odkrycia z lat 2018-2021. Uczestnicy zatrzymają się w miejscu dawnego cmentarza przykościelnego oraz bramy Murowanej. Ostatnim punktem będzie plac dworcowy PKP, gdzie w ostatnich latach doszło do odkrycia murowanej zabudowy związanej z nowożytnymi dziejami Rzeszowa. Naszym przewodnikiem będzie Paweł Kocańda.
 

*Zadanie "Oko na miasto - spacery dziejami Rzeszowa - 20lecie Polski w Unii Europejskiej" jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 - 2027.

Kalendarz

CZERWIEC 2025

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.

Logotypy unijne

Logotypy projektu